Dis Ticaret Alaninda Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Dis Ticaret Alaninda Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Avrupa Birligi ve Türkiye Cumhuriyeti tarafindan finanse edilen, Gelir Idaresi Baskanligi’nin faydalanici kurum, PwC Türkiye’nin yüklenici firma oldugu ve Avrupa Birligi nin yaklasik 1.7 milyon Avro katki sagladigi “Kayit Disi Ekonominin Azaltilmasi Kapsaminda Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arasi Veri Paylasiminin Arttirilmasina Yönelik Teknik Yardim Projesi” kapsaminda “Dis Ticaret” alaninda kayit disiligin ve bundan kaynaklanan vegi kayiplarinin ele alindigi ilk Çalistay, 5-7 Kasim 2019 tarihlerinde Bursa’da düzenlenmistir.

Projede faydalanici kurum Gelir Idaresi Baskanligi, yüklenici firma ise PwC Türkiye’dir. Çalistaya; Hazine ve Maliye Bakanligindan Gelir Idaresi Baskanligi, Vergi Denetim Kurulu, Vergi Dairesi Baskanliklari ve Vergi Daireleri, Ticaret Bakanligindan; Ihracat, Ithalat, Serbest Bölgeler Yurt Disi Yatirim ve Hizmetler, Gümrükler, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlükleri, Rehberlik ve Teftis Kurulu Baskanligi ve Gümrük ve Dis Ticaret Bölge Müdürlükleri, Emniyet Genel Müdürlügü Kaçakçilik ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Baskanligi temsilcileri kamu adina, TIM, TOBB, TÜRMOB, Gümrük Müsavirleri Dernekleri, TÜSIAD, MÜSIAD, Bursa Serbest Bölge Isadamlari Dernegi ile otomotiv, tekstil, elektronik, kimya, gida, lojistik, gümrükleme sektörlerinde faaliyet gösteren bazi firmalarin temsilcileri ise özel sektör adina katilim saglamislardir.

Gelir Idaresi Daire Baskani Sayin Adem BILGILI yaptigi açilis konusmasinda; Türkiye de dis ticarete iliskin mevcut durumu degerlendirmis, proje kapsaminda yapilacak çalismalarin sektörün vergi gelirleri ve denetimi açisindan kayda deger faydalar saglayabilecegini belirtmistir.

Ardindan PwC Dolayli Vergiler Lideri ve Sirket Ortagi Sayin Cenk ULU, Türkiye’de dis ticarete iliskin genel degerlendirmeler yapmis, sektör paydaslarinin bu dogrultuda üstlerine düsen sorumluluklari vurgulamistir.

Çalistayin Moderatörlügünü üstlenen Kültür Üniversitesi Ögretim Üyesi Sayin Dr. Hakan Çinar, açilis konusmasinda iki gün boyunca çalistayda izlenecek çalisma yönteminden bahsetmistir.   

Proje kapsamindaki Dis Ticaret konusunda toplam üç çalistay düzenlenecek olup, ilk çalistayin amaci kayit disiliga neden olan sorunlarin tespit edilmesi olmustur. Ayrica Dahilde Isleme Rejimi, Geçici Ithalat Rejimi ve Mense Kiymet Farkliliklari, Transit ve Antrepo Rejimi, Ihracat ve Hariçte Isleme Rejimi, Serbest Bölge Uygulamalari basliklari altinda toplam sekiz çalisma grubu olusturulmustur.

Çalisma gruplari her oturumun sonunda bulgulariyla ilgili bilgilendirme yapmislardir. En çok üzerinde durulan konu dahilde isleme uygulamalari olmustur. Bu konuda hemen her sektörün temsilcilerinin yer aldigi 4 ayri çalisma grubu olusturulmustur. Öne çikan sorunlar, ayniyat tespiti ve kapasite raporlari olmustur. TOBB temcilcileri, ikinci çalistayda kapasite raporu konusunda kapsamli bir sunum yapacaklarini ifade etmislerdir.

Çalistayda Ticaret Bakanligi tarafindan Dahilde Isleme Rejimi ve Serbest Bölgeler hakkinda kapsamli sunumlar yapilmistir.

Kapanis konusmasini ise 3 günlük çalistayin degerlendirmesi ile Gelir Idaresi Grup Baskani Sayin Muhammet Ali AYAZ yapmistir.