Akaryakit Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Akaryakit Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Avrupa Birligi ve Türkiye Cumhuriyeti tarafindan finanse edilen, Gelir Idaresi Baskanligi’nin faydalanici kurum, PwC Türkiye’nin yüklenici firma oldugu “Kayit Disi Ekonominin Azaltilmasi Kapsaminda Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arasi Veri Paylasiminin Artirilmasina Yönelik Teknik Yardim Projesi” kapsaminda, akaryakit sektöründe yer alan oyuncularin degerlendirilmesi, sektörde kayit disilik ve kayit disiliga neden olan sorunlarin analizi, tespiti ve çözüm önerileri, sektörü düzenleyip denetlemekle görevli tüm paydas kurum ve kuruluslarin mevzuat düzenlemelerinin gözden geçirilmesi amaciyla 19-23 Ekim 2019 tarihleri arasinda kamu kurum ve kuruluslari, özel sektör, sivil toplum kuruluslari ve akademi temsilcilerinin genis katilimiyla Afyonkarahisar ilinde ikinci çalistay gerçeklestirilmistir.

Gelir Idaresi Baskan Yardimcisi Sn. Abdullah KIRAZ tarafindan yapilan açilis konusmasinda; akaryakit sektörüne iliskin mevcut durum degerlendirilmis, akaryakit sektörünün hizmet verdigi ve iliskili oldugu sektörlerin fazlaligi da göz önüne alindiginda sektördeki kayit disiligin önlenmesinin büyük önem arz ettigi hususlari ifade edilerek çalistayin tüm katilimcilar açisindan faydali geçmesi temennisinde bulunulmustur.

Gelir Idaresi Baskanligi Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Baskani Sn. Faruk GÖZÜBÜYÜK tarafindan yapilan konusmada; katilimcilara akaryakit sektörünün büyüklügü ve sektördeki oyuncu sayilari hakkinda bilgiler verilmis, yine akaryakit üzerinden alinan vergilerin toplam vergi gelirlerimiz içerisindeki payina vurgu yapilarak akaryakit sektöründeki kayit disiligin önlenmesi, vergi uygulamalarinda adaletin ve vergi güvenligin saglanmasinin Baskanligimiz ve tüm kurum ve kuruluslar açisindan büyük önem arz ettigi hususlari ifade edilmistir.

Istanbul Bilgi Üniversitesi Genel Sekreteri Sn. Coskun DURU’ nun moderatörlügünü üstlendigi çalistayda, sektördeki kayit disiligin ülkemizdeki boyutu ve kayit disiliga neden olan sorunlarin analizi, tespiti ve çözüm önerileri ile sektörü düzenleyip denetlemekle görevli tüm paydas kurum ve kuruluslarin mevzuat düzenlemelerinin gözden geçirilmesi ve yine kurumlar arasi veri paylasiminin gelistirilmesi hususlarinda bilgi paylasimlarinda bulunulmustur.

Gelir Idaresi Baskanligi Grup Baskani Sn. Mesut UÇAK tarafindan çalistayin kazanimlarina iliskin genel degerlendirmeler yapilarak kapanis konusmasi gerçeklestirilmistir.