Istanbulun simge yapilarindan... Yeniden ihaleye çikiyor


Istanbul Sirkeci’de yoksul Ermeni çocuklarin okutulmasi için bagislanan, bir dönem Emniyet Müdürlügü ve Istanbul Adliyesi olarak da kullanilan halk arasinda Sansaryan olarak bilinen Sanasaryan Han, restorasyon karsiligi 35 yilligina kiralama ihalesine çikarildi.

Sansaryan Han daha önce 5 yildizli otel olarak isletilmek üzere ihaleye çikmis, ancak açilan davalar nedeniyle ihale iptal edilmisti. Hukuki sürecin Vakiflar Genel Müdürlügü lehine sonuçlanmasinin ardindan han, Resmi Gazete’de yayimlanan ilanla yeniden ihaleye çikti. Istanbul Vakiflar 1. Bölge Müdürlügü’nün 2013’te yaptigi ihaleyi 5 yildizli otel yapmak üzere Azeri ve Türk iki ortak kazanmisti. Ancak Türkiye Ermeni Patrikligi, hanin 3. sahislara devredilmesi kararina itiraz etti ve tedbir karari aldirdi. Ancak Yargitay 1.Hukuk Dairesi, daha önceki kararinin aksine 2017’de hanin mülkiyetinin Vakiflar Genel Müdürlügüne ait olduguna hükmetti. Istanbul’un önemli simgelerinden olan ve tarihi yarimada sinirlari içinde yer alan Sultanahmet Cezaevi de otel yapilmisti.

Sansaryan Han’a iliskin ihale ilaninda hanin restorasyon veya onarim karsiligi, 3 yili restorasyon, 32 yili isletme olmak üzere 35 yilligina kiralanacagi duyuruldu. Restorasyon-onarim bedeli olarak 27 milyon 48 bin lira bedel belirlendi. Ihale, ilk yil için aylik 80 bin liralik kira bedeli üzerinden açilacak. Ihale, 28 Ocak 2020 tarihinde yapilacak. Hanin kapisinda ise kagit toplayicilari toplaniyor.

“KÜTÜPHANE YAPILMASINI ISTERDIM”

Sanasaryan Han’in uzun yillar atil olarak kaldigini belirten Mehmet Mentes, “1986 tarihine kadar sube oldugunu biliyorum, daha sonra is mahkemelerinin burada yapiliyormus. Ben buraya tarihi bir kütüphanenin yapilmasini isterdim. Gençlerin yararlanabilecegi bir müze veya kütüphane yapilmasi bence daha dogru olur. Tarihi bir yerin böyle degerlendirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandi.

“INSANLARIN ÖNÜNDEN GEÇMEYE KORKTUGU BIR YERDI”

Tarihi hana yakin bir yerde 37 yildir esnaflik yapan Savas Tansoy, “Insanlarin önünden geçmeye korktugu bir yerdi ama simdi bos bir sekilde duruyor. Otel olursa güzel olacagini düsünüyorum, çevreye de katkisi olur. Otel olursa turistik bir yer olur, simdi bombos duruyor. Babamin arkadaslari vardi içeriye girerdik. Çocukken korkardik, kimse hiç iyi anlatmazdi orayi, özellikle siyasiler” diye konustu.

“OTEL OLACAGINI DUYDUM SEVINDIM”

1960 yilindan beridir Eminönü’nde esnaflik yaptigini vurgulayan, Ali Fuat Nalçaci, “ Daha önce emniyet müdürlügü burasiydi, suçlular ve pasaport kuyruklarini hatirliyorum. Bizim magazanin önü o zamanlar emniyet otoparki gibiydi bütün polis araçlari buradaydi. Daha sonra adliye ve is mahkemeleri görüldü burada. Yaklasik 10 yildir metruk bir sekilde duruyor. Bir zaman içerisinde evsizler kaliyordu. Otel olacagini duydum sevindim, sehrin içerisinde bir metruk bina daha gidecek” dedi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/istanbulun-simge-yapilarindan-yeniden-ihaleye-cikiyor-41424407