Amsterdam Belediyesi, genç yetiskinlerin borçlarini satin alacak


Amsterdam Belediyesi, genç yetiskinlerin borç batagindan çikarak yüksek egitimlerini tamamlamalarini saglayacak ya da kendilerine uygun bir ise girmelerine yardimci olacak bir projeye imza atti.

SUBAT AYINDA BASLAYACAK

Guardian in haberine göre belediye baglantili bir bankanin genç yetiskinlerin alacaklilariyla borçlari satin almak için müzakere yürütmesini öngörüyor. Alacaklilara borçlari belediye bankasina devretmeleri için 750 ser euro tesvik verilecek. 

Programa katilan her bir kisi, bir  rehber  görevliyle birlikte çalisarak belediye tarafindan satin alinan borçlarin geri ödenmesi, ertelenmesi ya da silinmesini yapilandiracak  kilavuz plan  hazirlayacak. Gençler, kilavuz plana göre egitimlerini ya da stajlarini basariyla tamamlarsa, borçlarindan daha fazla miktar silinecek. 

BORÇLAR GENÇLERIN GELECEKLERINI BELIRLIYOR

Istatistiklere göre Amsterdam in 18-34 yas arasi mukimlerinin yüzde 34 ünün borcu var. Hollanda da ögrencilerin çektigi kredilerin ortalamasi 2015 te 12 bin 400 euro iken 2019 da 13 bin 700 euroya yükseldi. Ögrenci borcu içindeki kisilerin sayisi da 388 binden 1.4 milyona çikti.

Gençlerin hayata borçlu atildigini belirten Amsterdam Belediye Baskani Marjolein Moorman, "Borçlar büyük stres yaratiyor. Borçlar gençlerin geleceklerini belirliyor. Sanssizlik ve cehaletten ötürü kendilerini yardim olmadan çikamayacaklari durumlarda buluyorlar. Bu yüzden onlara yardim edecegiz ki, yeni bir baslangiç yapabilsinler" açiklamasinda bulundu. 

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/amsterdam-belediyesi-genc-yetiskinlerin-borclarini-satin-alacak-41424488