Bakan Pakdemirli açikladi! Küçükbas hayvanciliga yerli ve milli teknolojik destek


Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, yazili açiklamasinda, Bakanliga bagli Tarimsal Arastirmalar ve Politikalar Genel Müdürlügü tarafindan kamu-özel sektör proje destekleri kapsaminda Ar-Ge si tamamlanan ve ayni anda 12 ve 24 hayvanin sagiminin yapilabildigi iki farkli "Gezen Hibrit Sagim Sistemi" prototipi olusturduklarini bildirdi. 

Gelistirilen sagim sistemiyle makinenin otomatik olarak kendi kendini temizleyebildigini vurgulayan Pakdemirli, sogutma tanki bulundugu için sagilan sütün bozulmadan uzun süre saklanabilecegini kaydetti.

ELEKTRIK OLMADAN KULLANILABILIYOR

Pakdemirli, sistemin elektrik olmayan yerlerde de kullanilabildigine isaret ederek, "Sistemde yer alan fotovoltaik paneller sayesinde isletme giderlerinin çok önemli bir kismini olusturan enerji gideri de azaltilmis olacak. Traktörler ile istenilen yere götürülebilen bu makineden birden fazla üretici ve elektrik olmayan yaylalardaki vatandaslarimiz da faydalanabilecek." degerlendirmesinde bulundu.

Sistemin tamamen yerli ve milli olduguna dikkati çeken Pakdemirli, sunlari kaydetti:
"Gezen Hibrit Sagim Sistemi ile el degmeden islem yapildigindan küçükbas hayvanlarda sagim hijyeni saglanacak. Ayrica bu sistemde sagim teknigiyle hayvanin meme sagligi korunacak. Dolayisiyla sistemle birlikte küçükbas hayvanlarda sagim isi hem kolaylasacak hem de elde edilen sütün kalitesi artacak, isletme maliyetleri önemli oranda düsürülecek. Diger taraftan yillardir uygulanmaya çalisilan ortak makine ekipman kullanimina yönelik örnek bir projeyi de hayata geçirmis olacagiz."

Pakdemirli, sistemin koyun yetistiriciliginin ekonomiye katkisinin artirilmasinda çok büyük bir alternatif oldugunu belirterek, prototip sistemlerin saha denemelerinin yapildigini, seri üretime geçilmesi için çalismalarin devam ettigini bildirdi. 

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/bakan-pakdemirli-acikladi-kucukbas-hayvanciliga-yerli-ve-milli-teknolojik-destek-41424529